Aktualności
IX edycja Festwialu - przeniesiona na przyszły rok
Co jest zaklęte w dyni? Czy dynia to owoc czy warzywo? Skąd wzięła się w Polsce? Ile jest odmian dyni? Co można zrobić z dyni? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi podczas kilkunastu lat wydarzenia, którego głównym bohaterem jest właśnie dynia. A od 2019 r. – Pan Dynia. Nowohucki festiwal dyniowy rozpoczął się w Branicach a z powodu dużego zainteresowania, po kilku latach szukania miejsca na mapie Krakowa, znalazł swoje miejsce w sercu Nowej Huty - Alei Róż.
Niestety, z powodu ciągłego zagrożenia pandemicznego, z troski o zdrowie i bezpieczeństwo miłośników dyń, w roku 2020 nie odbędzie się IX Festiwal Zaklęte w Dyni.
Dynie w Różach - VIII Festiwal Zaklęte w dyni za nami
Dynie – od małych po olbrzymie, różnych kształtów, pomarańczowe, zielone, żółte i pstrokate, prawdziwe i pluszowe maskotki – zawładnęły nowohucką Aleją Róż w słoneczną niedzielę 15 września 2019 roku, za sprawą VIII Festiwalu Zaklęte w Dyni. Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty i Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, zgromadziło tłumy krakowian.
Wyniki konkursów VIII Festiwalu Zaklęte w Dyni
15 września 2019 r.
93 prace zgłoszono ogółem do czterech konkursów, zorganizowanych w ramach VIII Festiwalu Zaklęte w Dyni, który odbył się 15 września 2019 roku w nowohuckiej Alei Róż. Wysiłek uczestników konkursów plastycznych "Portret Pana Dyni" i "Dynia pełna energii", fotograficznego "Dynia podróżnik, co się w kadrze nie mieści" oraz hodowlanego "Dynia jaka jest, każdy widzi" oceniało jury w składzie Sławomir Pietrzyk (Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa), Kamil Bartosik (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Wiktor Tabak (plastyk, grafik) i Paweł Kalina (fotograf, grafik).
Dyniowa Nowa Huta – przedłużamy termin zgłoszeń do konkursów
do 15 września 2019 r.
W odpowiedzi na liczne prośby przedłużamy termin zgłoszeń udziału w tegorocznych dyniowych konkursach. Karty zgłoszenia można przesłać lub dostarczyć osobiście do 15 września.
Po szczegółowe informacje na temat konkursów zapraszamy do zakładki KONKURSY.
VIII Festiwal Zaklęte w Dyni
15 września 2019 - godz.11.00-14.00, Aleja Róż
Nowohucka pomarańczowa alternatywa zwyczajnej niedzieli to VIII edycja Festiwalu Zaklęte w Dyni, który odbędzie się 15 września w godzinach 11.00-14.00. Tego dnia warto wybrać się na Aleję Róż, by podziwiać dyniowe rzeźby i najpiękniejsze okazy warzyw uprawianych na obrzeżach Krakowa, skosztować dyniowych potraw, wziąć udział w warsztatach i zabawach, przygotowanych przez kluby Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta oraz otrzymać bezpłatną książkę i mapę przygód nowego nowohuckiego bohatera – Pana Dyni.
Pomarańczowa Aleja Róż - VII edycja Festiwalu za nami
16 września 2018 r.
Różnią się kształtem, wielkością, kolorem oraz - a może przede wszystkim - smakiem. Łączy je nazwa i coraz większa popularność w jadłospisach. Oto dynia - prawdziwie królewskie warzywo, jeden z symboli polskiej jesieni. W niedzielę, 16 września 2018 roku, już po raz siódmy, w nowohuckiej Alei Róż odbył się Festiwal "Zaklęte w Dyni", którego organizatorami są Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty.
VII Festiwal Zaklęte w Dyni
16 września 2018 - godz.11.00-14.00, Aleja Róż
Nowohucka Aleja Róż znów stanie się na jeden dzień dyniowym zakątkiem.
16 września Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty wraz z Ośrodkiem Kultury Kraków-Nowa Huta już po raz 7. zapraszają krakowian i nie tylko na Festiwal Zaklęte w Dyni.
Dyniowe rzeźby przyciągną niejedno spojrzenie, „pomarańczowe” warsztaty pobudzą kreatywność a dyniowe smaki zachwycą nawet najbardziej wymagające podniebienia.
Dyniowe maski
Kolejnym dyniowym gadżetem, który można było wykonać podczas VI Festiwalu Zaklęte w Dyni były dyniowe maski. Poniżej prezentujemy instrukcję, jak samodzielnie je wykonać.
Do tej pracy potrzebujemy następujące materiały:
- pomarańczowy i zielony karton,
- czarne pisaki lub kredki,
- nożyczki,
- gumka,
- klej roślinny
Dyniowe doniczki w technice decoupage
Podczas VI edycji Festiwalu Zaklęte w Dyni w ramach warsztatów plastycznych prowadzonych przez Klub Krzesławice można było wykonać dyniowe doniczki w technice decoupage. Zachęcamy do samodzielnego wykonania dyniowych gadżetów w domu, według poniższej instrukcji.
Do tej pracy potrzebujemy następujące materiały:
- gliniane doniczki (o dowolnej wielkości i kształcie),
- serwetki z motywem dyniowym,
- białą farbę akrylową,
- bezbarwny lakier wodny,
- nożyczki,
- pędzle,
- gąbeczka kuchenna
Relacja filmowa z VI Festiwalu Zaklęte w Dyni
17 września 2017 r.
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej z naszego Festiwalu przygotowanej przez Nowohucką Kronikę Filmową.
Film znajdziesz TUTAJ.